runner

2016 RACE RECAP

23.1.2017

 

Vím, že už nějaký ten týden vidíme na kalendáři číslo 2017, ale ať chci nebo ne, tak se do minulého roku ještě jednou vrátím. Alespoň v myšlenkách. Loňský rok byl alespoň v mém případě nadupaný novinkami, a to ve všech ohledech. Celkově byl úspěšný, ale má to jedno velké ale. Byl taky hodně stresující. No a závody jsou pro mě nejlepší způsob jak se oprostit od povinností normálního života, který musím žít i já. No tak se se mnou pojďte mrknout na to, jaké závody jsem loni absolvoval a mé pocity z nich.

Prvním závodem byl v loňském roce až dubnový pražský půlmaraton, který jsem běžel vůbec poprvé v životě. S pořádným tréninkem jsem totiž začal až koncem ledna po docela zdlouhavém zranění. Závod jsem si tak chtěl především užít a žádné velké ambice jsem neměl. Byl to zároveň můj první závod v rámci seriálu Runczech, a tak byla má očekávání poměrně velká. Závod se pořádal na začátku dubna, ale počasí vyšlo naprosto parádně, což celé akci dodalo hodně pozitivní až euforický náboj. Byl jsem nadšený ze všech endorfinů, které byly přímo cítit ve vzduchu před startem. Nádherná atmosféra, běžci z celého světa, sluncem zalitý den a nádherná Praha. Co víc si přát. Jelikož to byl můj první půlmaraton a navíc první závod po dlouhé době, tak jsem se snažil tempo moc nepřepálit. Opravdu jsem se musel držet, abych se nenechal unést atmosférou a nevytuhnul na 17 km. Závod jsem si celou dobu užíval a fanoušci okolo trati mi dodávali sílu zrychlovat. Podařilo se mi tak tempo docela vystupňovat a posledních pět kilometrů jsem běžel v tempu 3:50 na kilometr, což nevím kde se ve mě vzalo. Celkově tedy čas 1:21 a obrovská radost v cíli. Musím říct, že tenhle závod stál opravdu za to a byl to pro mě zatím nejlepším běžeckým zážitkem v životě.

Druhý závod na sebe nenechal dlouho čekat a nervozita na startu se mnou brzy cloumala znovu. A bylo to mé další „poprvé“. Tentokrát jsem poprvé běžel závod ze série Spartan race, konkrétně pražský sprint. Na startu jsem si nebyl jistý tím, co čekat a bral jsem ho spíš jako srandu. Sranda to opravdu byla. Je to trochu odlišný typ závodu, než na které jsem zvyklý, ale má něco do sebe. Je to opravdová dřina, protože i když délka tratě není nikterak závratná a není těžké takovou vzdálenost zdolat, tak některé nastražené překážky dokážou závod znepříjemnit. Takže jsem si za trest slušně zaangličákoval. Při nezdolání překážky na trati totiž každý závodník musí pro další pokračování splnit trest 30 angličáků. Já si takový trest užil minimálně pětkrát. (přesné číslo už jsem raději při závodění nevnímal, ale bylo jich fakt hodně). Závod jsem nicméně zdárně pokořil a letos se chystám rovnou na BEAST v Liberci, tak kdo se přidá?

Po mém prvním Spartanovi jsem si odpočinul u státnic a angličtiny v Anglii, ale hned v srpnu jsem se vyhecoval k další výzvě. Výzva to byla s odstupem času opravdu veliká a kdybych dopředu věděl do čeho jdu, tak bych se v životě do ničeho takového nepřihlásil. Jednalo se o Kilpi horský půlmaraton v Krkonoších. Opravdu jsem byl asi hodně naivní a úplně si neuvědomil, jak takový závod vypadá. Vybíhalo se ve Svatém Petru a běhali jsem nahoru po sjezdovce a dolů po sjezdovce, nahoru po sjezdovce, dolů po sjezdovce a tak pořád dokola. No a mezi tím všude možně po krkonošských vrcholech. Celkem teda asi 26 kilometrů („hmm, jasně, prej půlmaraton“). Závod jsem spíš protrpěl než že bych si ho užíval, ale alespoň jsem překonal sám sebe. Nevím čím to je, ale při závodech se vždycky hecnu a běžím, že ani nevím jak. Stejně tomu bylo i tady a rázem jsem byl před závěrečnou pasáží v top 5 mistrovství ČR v běhu do vrchu. V závěrečném výstupu po sjezdovce mi hodně došlo a nakonec jsem se trochu propadnul, ale i tak jsem byl hodně spokojený s umístěním. Tak uvidím jestli se letos zase zblázním a dobrovolně se zničím v horách.

Čtvrtý závod loňského roku byl opět ze série Runczech. Tentokrát Birell Grand Prix v září. I když se závod běžel až večer, tak bylo pekelný horko. Běželo se mi opravdu hodně špatně, ale tentokrát jsem do závodu šel s tím, abych překonal svůj osobák na 10k. Zařadil jsem se proto hned za profíky a snažil se to naprat co to dá. Závod jsem si úplně neužil a ani atmosféra nebyla taková jako na půlmaratonu v dubnu. Obdivuju ale všechny běžecké nadšence, kteří v takovém počasí závod dokončili. Já jsem si nakonec splnil svůj cíl a osobák si vylepšil na 37:46. Velká poklona patří také organizátorům, dobrovolníkům a fanouškům, kteří dělali co mohli.

Dalším závodem byl domácí závod u nás v Uhříněvsi, kde se pořádal druhý ročník Uhříněveského krosu. Závod, který se naprosto lišil od všech ostatních. Jde hlavně o setkání se sousedy a užití si pěkné neděle. Ročník se znovu vydařil, k čemuž přispěla i uvolněná atmosféra. Závod je pro mě taková srdcovka a i když je to takový sranda závod, tak uspět chce každý. Předloni jsem skončil celkově druhý, a tak bylo stále co vylepšovat. Tentokrát jsem se snažil víc a bylo z toho moje první vítězství na závodech.

No a posledním závodem loňského roku byl Vánoční běh ze série MyNightRun v Praze. Podmínky byly úplně jiné, protože tentokrát na závodech mrzlo, což byla moje další premiéra mého běžeckého roku 2016. Start i konec závodu byl před Rudolfinem, takže jsme si opět všichni mohli užít pohled na krásně osvícenou noční Prahu. Závod ze série nightrun jsem běžel taky poprvé a i díky tomu, že se jednalo o vánoční běh v adventním čase, tak atmosféra byla na jedničku. Všichni se k sobě chovali ohleduplně a bylo vidět že atmosféra vánoc zapůsobila. Po doběhnutí jsem si s kamarády dal svařák, popřáli jsme si hodně sil do zkouškového, všechno nejlepší do nového roku a odebrali se zpět domů.

Já si loňské závody opravdu užil. Zažil jsem spoustu premiér, vylepšil si svůj osobák na 10k a vyzkoušel si pocit vítězství. Doufám, že letos se závody opět vydaří a všechny si je užiju, což je to hlavní. To stejné přeju i vám. Otázka pro vás na závěr. Chystáte se letos závodit? Jestli ano, tak na kterých závodech? Třeba se někde potkáme. Odpovědi mi můžete psát do komentářů, na mail ttomrunner@gmail.com, nebo na Instagram Ttomrunner.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *