runner

Jídlo běžce II „váha a výkon běžce“

19.3.2017

Váha. Téma, které zajímá každého. I ty, kteří říkají, že jí neřeší. Sám jsem se jí často zabýval a stále zabývám v souvislosti s běháním. Každý rok se chci ve svých výkonech zlepšovat a před každým závodem mám jasný cíl. Tím je vytvoření nového osobáku. Čas se dá stlačit dolů zejména pomocí vhodného tréninku. Jedním z dalších aspektů je ale také váha.

Je logické, že nižší váha je běhání prospěšná. Tedy, že s nižší váhou běháme rychleji. Z dlouhodobého hlediska je tedy snížení váhy určitě dobrou cestou, jak svoje běžecké časy stlačit dolů. V krátkodobém horizontu je ale rychlé shazování kontraproduktivní. Proč?

Protože, pokud se chcete výkonnostně posunout, tak je potřeba shazovat tuky. Ty ale odbouráváme bohužel mnohem pomaleji, než svaly nebo vodu. Takže pokud například před závodem chcete rychle zhubnout, protože si myslíte, že to pomůže vašemu výkonu, tak to nedělejte. Rychle se totiž spálí právě svaly a voda, tedy dvě složky našeho těla, které ztrácet moc nechceme. Vodu před závodem už vůbec ne, protože tělo musí zůstat hydratované. Z dlouhodobého hlediska je dobré spalovat tuky. Pokud je umíte spalovat i během pár dnů, tak se pusťte do hubnutí i těsně před závodem. Já to ale bohužel neumím.

Snížení váhy je výhodné z pohledu spotřeby energie. Pokud máme dva běžce. Jednoho vážícího 60 kg a druhého 80 kg, tak rozdíl ve výdeji energie za hodinu může představovat cca 200 kcal. Snížení spotřeby energie je tak další rezervou pro dosažení výkonnostních cílů. Konkrétní příklad jsem našel i v příspěvku běžeckého guru Miloše Škorpila. „Běžec vážící 72,5 kg, který běhá maraton za 3:30 hod, při snížení váhy o 2,5 kg může být rychleji v cíli až o 5 minut. Přitom ve svém tréninku nemusí vůbec nic změnit.“ 2,5 kg ale představují tuky!!

Jak se ale tuků zbavit? Především příjmem kvalitních tuků z ořechů, avokáda, ryb, olejů a bílkovin z masa, sýrů a mléka. Současně s tím je zapotřebí snížit příjem cukrů. Taková dieta se dá zkoušet během zimní přípravy, nebo po sezóně. Během závodní sezóny je naopak lepší přijímat větší množství sacharidů.

Mně osobně váha docela dost kolísá během roku, ale běhat se snažím víceméně celoročně. Na podzim mívám až o 8 kilo víc než během jara, léta. I když i během sezóny mám s udržením konstantní váhy problém. Nicméně s menšími tukovými zásobami se mi běhá opravdu mnohem lépe, což je logický samozřejmě. To, co jsem vám ale tímto příspěvkem chtěl hlavně sdělit, je, že není dobré zběsile shazovat kila před závodem. Na hubnutí se zaměřte v době objemového tréninku a mimo hlavní sezónu. Takže pokud se chystáte do Prahy na půlku, tak už je pozdě.

V tomto „seriálu“ článků o stravě a běhání se s vámi chci dělit také o mé oblíbené recepty. Takže dnes přináším jeden z nich. Konkrétně Superfood salát, kterej já rád k obědu.

INGREDIENCE

 • baby špenát
 • polníček
 • klíčky
 • brokolice
 • rajčata
 • klíčky
 • okurka
 • slunečnicová semínka
 • piniové oříšky
 • feta sýr
 • hrášek
 • avokádo

Postup jednoduchý. Nejprve přivedete vodu k varu. Necháte dvě minuty povařit brokolici, aby změkla (nakrájená na kousky) a hrášek na jednu minutu (mražený). Ostatní ingredience pouze přidáte k uvařené brokolici a hrášku a promícháte.

 

 

5 komentářů k “Jídlo běžce II „váha a výkon běžce“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *