traveller

Prázdniny v Řecku

25.7.2017

Prázdniny a léto mám spojené s dovolenou u moře. Měl a překvapivě ještě stále to štěstí, že mě rodiče chtějí brát s sebou. I když jsem už na rodinnou dovolenou trochu odrostlý, tak jedu pokaždé rád. Přes léto jezdíme po Středomoří do tepla a letos jsme poprvé vybrali řecký Kos. 

Na Kosu a v Řecku celkově jsem nikdy nebyl. I když se rodinná dovolená zdá na první pohled celkem nudně, tak to v našem případě ne vždycky platí. Proto ještě před odletem jenom trnu co se zase stane. Tu policejní stanici v Římě si asi budu pamatovat dlouho. Tentokrát ale všechno v pohodě. Nechápu.

Kos je malý ostrov nedaleko pobřeží Turecka. V posledních letech známý hlavně jako první místo v Evropě, kam mířily tisíce uprchlíků z Asie. Ostrov má na délku maximálně 60 km, takže se dá v pohodě procestovat. My jsme byli ubytovaní na severu ostrova nedaleko hlavního města Kos.

Kos je celkem pěkný město. Najdete tady spoustu obchůdků, taverny, bary. Centrum se nachází přímo u přístavu, kde kotví rybářské lodě a jachty. Historie města je celkem dlouhá. Nebo alespoň mi to tak při pohledu na ty zříceniny přišlo. Ze všeho nejvíc se mi líbila bílá ulička kousek od přístavu a strašně starý platan pojmenovaný po nejznámějším rodákovi ostrova – Hippokratovi.

Dovolená s rodiči nevěstí nic moc akčního. V našem případě je to spíš o ležení na pláži, jídle, ležení na pláži, spaní a zase ležení na pláži. To mě zase tak nebaví, takže já to proložím alespoň nějakým tím sportem. Byl jsem si zaběhat po pobřeží k útesům, hrát beach a párkrát jsem zašel do posilky. Jednou jsem si taky přivstal a šel se po 5 ráno podívat na východ slunce nad mořem. Většinou sleduji spíš západy, východy nestíhám (jen v zimě). Ale východ slunce nad mořem? To byla pecka.

Jedna z věcí, kterou na dovolených zbožňuju je jídlo. Nemusím se o nic starat, naberu si co chci. Popravdě to přežírání vás baví tak 5 dní. Já to tak teda měl, potom už jsem se těšil domu na svůj režim. Každopádně snídaně byly super, vlastně celá řecká kuchyně… Nejradši jsem si dával řecký jogurt s ovocem, a to jak ke snídani, tak po večeři. Výsledek? 5 kilo nahoře.

Na většinu dovolených jezdíme s další rodinou, ve které je Lea. Mámy kamarádka a fotografka. Co to znamená? Pořádání pravidelných teroristických výletů po okolí. Tentokrát nás naštěstí další takový výlet opět potkal. Půjčili jsme si auto a vyrazili do hor. Počasí jako stvořené na výletování. 40 stupňů ve stínu a na slunci ještě minimálně o 10 víc. Jeli jsme se podívat do Asklepionu. Tam jsme se zdrželi tak 10 minut? Zbytek skupiny to totiž nazval hromadou šutrů, včetně pána v pokladně. Tak jsme jeli dál do historické vesnice Zia. Ta byla vážně krásná. V horách s výhledem na moře a okolní ostrovy. Taverny, obchůdky s oliváčem a cetkama. Kostelíky s modrými střechami a vonící fíkovníky. Pozdvižení výletu? Klasicky došel benzín, takže jsme jeli z hor na pobřeží na neutrál.

Nejhezčí místo na ostrově? Pro mě termální prameny v moři. Termální prameny jsou asi 10 km od Kosu. Končí u nich silnice a dál už jsou jen skály a divoké pobřeží. Prameny se nacházejí pod vysokými útesy a výhledy na moře z takové výšky jsou prostě neskutečný. Na druhou stranu chodit v 45 stupních do termálních pramenů, který mají 65 stupňů asi není moc normální, ale tak větru a dešti neporučíš.

Krátký photodiary z dovolené v Řecku je u konce. Dovolenou jsem si užil. Domů jsem se těšil a po pár dnech bych zase nejraději někam vypadl a zkoumal svět dál. Užívejte léta.

1 komentář k “Prázdniny v Řecku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *