traveller

Trip do ráje

2.9.2017

Cestovatelské příspěvky tvořím ze všeho nejraději. Vždy je o čem povídat. O nových místech a zážitcích. Tohle léto jsem si chtěl pořádně cestovatelsky užít. Můj původní plán zněl jasně. Chtěl jsem se podívat za Velkou louži do Států. Tohle moje přání se bohužel nenaplnilo, a tak mě tato destinace stále provází pouze ve snech. Náhrada se ale našla důstojná. Poslední srpnový týden jsem se s kamarády vydal do jižní Francie, konkrétně do přímořského města Nice.

Naše cesta byla netradiční už od počátku, jelikož jsme letěli z Mnichova. Jako studenti jsme nechtěli utratit všechny svoje těžce ušetřené peníze. Hledali jsme destinaci, kde by bylo teplo a zároveň kde by bylo něco k vidění. Na skyscanneru jsme narazili na letenky do Nice z Mnichova. Mnichov je ještě v celkem přijatelné vzdálenosti, a tak jsme letenky koupili, vzali auto a vyrazili.

Letadlo nám letělo až večer, a tak jsme měli čas projít si také Mnichov. Upřímně? Hrůza. To město se mi vůbec nelíbilo. Vlastně tady není skoro nic k vidění. Jediné, co se mi opravdu líbilo, byla atmosféra v parku, kde se pily tupláky piva. Ale jako nepivař jsem domorodce maximálně sledoval.

Pozitivem letu byla jeho délka. Letěli jsme pouze něco málo přes hodinku, a tak se člověk ani neměl čas začít nudit. V Nice jsme bydleli opět co nejlevněji přes Airbnb. Apartmán jsme měli v docházkové vzdálenosti od slavné promenády a pláže. Byl ale opravdu malinkatý. Na přespání nám bohatě stačil. Kriterium čistota a klimatizace splnil a to bylo hlavní. Vlastně ne tak docela. Jeden večer jsme přišli lehce ovínění a místo cool zapnuli heat. Ráno jsme se probudili v sauně bez kyslíku. Bydlení v soukromém apartmánu je něco jiného než bydlení v hotelu. Zážitek z cesty je mnohem autentičtější. Navíc zažijete více srandy, možná potkáte nové lidi. My jsme takhle jeden večer potkali jednu fajn Španělku, která cestovala podobným způsobem jako my. Zádrhel se jako vždy našel. Ta fajn Španělka nám zabouchla dveře do baráku a my nevěděli, jak je otevřít. Klíče nepasovaly, čip nikam nešlo přiložit. (To je ta scéna, kterou jste možná viděli v instastories, kde Domča trochu histerčila) Další příhody už bych nechal stranou.

Pojďme k samotnému výletu. Náš cíl byl jasný. Trochu se opálit a vidět co nejvíce z okolí. A že je toho opravdu hodně. Nice je přímořské město s příjemnou atmosférou. Je tady dlouhá promenáda lemovaná palmami, po které se prohánějí davy běžců. Říká se jí Anglická a například seafront v Brightonu je hodně podobný, tak asi proto. Po celé délce promenády je oblázková pláž a skutečně azurové moře (tak se také pobřeží jmenuje). Jaké je samotné město? V historii města se zde střídal vliv Francie i Itálie. A opravdu něco italského v sobě má. Centrum s úzkými uličkami jako z italského Říma. Na druhou stranu také krásné široké bulváry, které známe z Paříže. Dojem z města? Pozitivní šok. Já jsem byl tak mile překvapený! Všude čisto, příjemní lidé a krásné město.

Azurové pobřeží je známe jednou věcí. Jsou tady až nechutně bohatý lidi. Sjíždějí se sem z celého světa, na letišti parkují jejich soukromé tryskáče, v přístavech kotví jachty za miliony a ve stráních s nádherným výhledem na moře staví špičové vily. Trošku jsme jim záviděli. Né že né. První den jsme se jeli projet na kolech po těch stráních a ty vily byly prostě neskutěčné. Úplně se tam vidím. 😀

Co vidět v okolí Nice? Travelgoal číslo jedna je vesnička Eze. To je staré miniměstečko postavené na skále nad mořem. Výhledy jsou odtud neskutečné. Hory, moře, přístav s jachtami, nádherné vily a kouzelné domky starého města. Prostě nádhera, která se musí vidět. A nemyslím si to sám. Jezdí sem i princ William. Na vrcholu skály se nachází kaktusová zahrada a to snad ani nejde slovy popsat, jak je to tam krásné. Eze je navíc dostupné autobusem přímo z Nice, takže no stress.

Další mustvisit místo v okolí? No přece Monako. Kdo by ho neznal. Milionáři, miliardáři, kasina a naše tenistky. No já se jim nedivím. Kdybych na to měl, tak si tady taky byt pořídím. Monako je nejmenší stát na světě. Vlastně je to jen město. Všichni jsme o něm slyšeli. Je úplně jiné než Nice. Jsou tady vysoké mrakodrapy, luxus na každém kroku a ulicemi se prohání samé Lamborgini. Co k Monaku napsat? Je takové roztahané. Staré město je krásné, ale docela mrtvé. Málo turistů, všechno zavřené. Přístav je pěkný, hlavně ty jachty. No a kasino? Zvenku hezké, ale bohužel jsme se tam už večer nestihli dostat. Trochu nás potom mrzelo, že jsme do těch automatů nehodili aspoň 10 éček. O důvod víc se sem vrátit. Ale jinak mě město trochu zklamalo. Vlastně tady nikde nebyla pořádná třída s kavárnami, zmrzlinou a tak. Ale vidět to městské panorama stojí za to.

V itineráři jsme měli ještě výlet do Saint Tropez. Ale jestli je Eze a Monako z Nice výborně dostupné, tak o Saint Tropez platí pravý opak. Náš plán jsme tak museli změnit a jeli do hraničního města s Itálií- Mentonu. A zklamání to rozhodně nebylo. Menton je nádherný. Staré město s pastelově vymalovanými domečky tyčícími se vysoko nad mořskou hladinu doplněné o nádhernou katedrálu. To byl můj sen. Vidět někdy něco podobného. Neměl jsem vytipovaný přímo Menton, ale ten se velmi podobá takovým těm městečkům v Ligurii a Toskánsku. Za výlet stojí. Byla to opravdová krása.

Azurové pobřeží bylo jedním z mála míst, o kterém jsem toho moc nevěděl a nikdy tady nebyl. Destinace se může zdát hodně drahá, ale těch 5 dní nakonec vyšlo na max 10 000,-. To není tak strašné. Jestli přemýšlíte kam se vydat a chcete něco trochu netypického v Evropě, tak jeďte sem.

 

 

1 komentář k “Trip do ráje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *