traveller

Barcelona! Stojí opravdu za to?

9.10.2017

Barcelona. Všemi opěvovaná metropole Katalánska, autonomní oblasti na západě Španělska. Je to opravdu tak cool město, nebo jde jen o zbytečně předraženou destinaci? Ať tak či tak, odpočinek na pláži uprostřed podzimu potěší každého středoevropana. 

Výlet do Barcelony jsem si nemohl naplánovat lépe. Na víkend, během kterého se v Katalánsku konalo referendum o jeho odtržení od Španělska. Jižanský temperament jsem tak společně s mamkou a sestrou, se kterými jsem město navštívil, mohl sledovat v akci. To byl ale jen jeden střípek z celé mozaiky zážitků a poznatků, které jsme si z města na březích Středozemního moře odvezli. Byl to jeden ze zážitků, se kterým jsme mohli předem počítat. Stejně tak dobře jsme mohli počítat s cenami v Barceloně. Všeobecně se o tomto místě mluví jako o drahém. A Barcelona opravdu mezi nejlevnější místa nepatří. Někteří namítají, že je až zcestně předražené. Na druhou stranu si jako „ekonom“ říkám, že když to lidi jsou ochotní platit a platí, tak asi ta hodnota odpovídá. Nicméně ano, je to dražší než na co jsme zvyklý z Prahy.

Za co vlastně lidé ty peníze utrácejí? Proč právě tady? Proč to není jiné město? Barcelona není klasické „památkové město“. To je fakt, se kterým se například moje máma nějak nemohla srovnat. Ale stejně tak tomu je i v Berlíně. Do Barcelony nejezdíte primárně za památkama, ale hlavně za atmosférou toho místa, že je to cool, jsou zde zajímavé podniky. Jedete sem za kulturou.

To samozřejmě neznamená, že v Barceloně není co vidět a že to tam prokalíte. S městem je úzce spojeno jméno světoznámého architekta Gaudího. Ten po sobě zanechal poměrně výraznou stopu, ze které město a celá oblast výrazně profituje dodnes. Já jsem to spolu s mamkou a ségrou vzal postupně. Nejdříve jsme navštívili osmý div světa, jak se chrámu přezdíva, Sagradu Familii. Monumentální stavba uprostřed města, která ale bohužel stále není dokončená, a tak ji trochu hyzdí všudypřítomné jeřáby. Vnitřek chrámu není nijak speciální, nebo alespoň já to tak nevnímal. Prostě kostel, který není tak starý jako ty naše tady. Zážitek z pohledu na chrám z venku ale opravdu stojí za to. Dalším „must visit“ místem v Barceloně je Park Guell, opět spojený se jménem Gaudího. Leží na severu města na kopcích. Už samotná cesta od metra k parku je speciální. Okrajové části města jsou na kopcích, které jsou dost prudké, proto jsme si zde připadali jako v San Francisku (kde jsem teda nebyl, ale viděl jsem to na fotkách :D). Prudké kopce, ve kterých jsou ulice narovnané jako přesně narýsované rovnoběžky. Stejný pocit máte při pohledu z kopců na celé město, které je tvořeno krásnými, širokými bulváry a úzkými uličkami. Mimochodem ty bulváry stojí za krátkou poznámku. Když po nich jdete, tak nevíte jestli jste v Paříži nebo někde jinde. Široké ulice s honosnými činžáky a vzrostlými platany mám zafixováné právě z města nad Seinou.

Zpět k parku Guell. Mnou nejvíce očekávané místo v Barceloně. Opravdu je to zvláštní místo. Doslova pohádkové. To jak si Gaudí vyhrál s mozaikami a detaily, jak stavba koresponduje s okolní přírodou… Barcelona má ale jeden problém. Je strašně přeturizovaná. Nedávno jsem viděl čísla navštěvovanosti tohoto města. Ročně ho navštíví 21 miliónů lidí! To je neskutečný číslo. Když se v hlavě přesunu zpátky na toto místo, tak mi to docvakne. Představte si mě a dalších asi tisíc turistů, většinou asijského původu (vyznačují se značnou agresivitou při získávání nejlepšího místa na fotku), kteří se s vámi přetlačují na tak hezkém místě.

Tím ale Gaudího památky nekončí. Další dvě najdete na hlavní nákupní třídě v Barceloně. Jsou to domy, které vypadají jako z jiného světa. Jeden krásnější než druhý. Jména po mě nechtějte, ale bezpochyb na ně narazíte. Jeden vypadá jak z uplácaný hlíny a druhý vážně jako z pohádky. Vstup dovnitř je ale opravdu předražený, takže jsem si je prohlédl jen z exteriéru. Tím končí ta nejznámější čtveřice Gaudího památek. Ale co dál? Tak především La Boqueria na nejznámější třídě La Rambla. La Boqueria je zastřešené tržiště v centru města. Najdete tady typické španělské pochoutky. Tapas, ovoce, masny, šunky, sýry. ALE to ovoce? Já jim tak záviděl. Neskutečná chuť a rozhodně nebylo drahý. Všeobecně obchody s ovocem na každém rohu ve mě vyvolávaly silný pocit závisti 😀 No a potom celá gotická čtvrť se starobylými uličkami a muzeum u olympijského parku. Jediným místem, které jsme na našem putování vynechali, je Tibidado, což je zábavný park na kopci nad městem. Nicméně z památek je to všechno.

Tak co dál? Teď teprve přichází to hlavní. To, co mě na Barceloně upoutalo nejvíce. Jednak je to život. Život na ulici, otevřené bary, malá bistra, restaurace. Různé obchůdky se vším možným. Náměstíčka, kde se scházejí místní na večerní posezení. Dále středomořské baráky s okenicemi. Tak vysoké, aby chránily před spalujícími paprsky slunce. Taková místa najdete vesměs po celé Barceloně. Ale jedno místo, lépe řečeno čtvrť, je úplně jiné a speciální. Je to Barceloneta. Čtvrť u moře, kde jsou nejznámější pláže Barcelony. Barceloneta mi přišla jako původně chudinská čtvrť, která se změnila v super trendy místo. Takový naše upgratovaný Holešovice. Tady najdete trendy bistra, trhy, chodí se sem bavit mladí. U pláže je široká promenáda, kde se prohánějí kluci na prknech. Poblíž je i přístav, kam míří ty největší lodě, které si dovedete představit. A je tady ještě jedna srdcovka. Brunchandcake bistro. Blogerský doupě s famózním snídaňovým menu. Tady se cestou na pláž musíte stavit.

A odstavec sám pro sebe vyhrávááá…. Nakupování! Barcelona je prostě módní metropole. Španělsko je domovem mnohých módních návrhářů. Je to země původu Zary a jejích přidružených konceptů Mango, Bershka, Oysho, Massimo Dutti, Pull and Bear. Je to nákupní ráj. Fakt. Cenově je to levnější a hlavně výběr je tady jakože neskutečný. Španělé jsou navíc do nakupování blázni, takže se zboží hodně rychle obměňuje. Cestou k muzeu a olympijskému parku navíc budete procházet designérskou čtvrtí, kde jsou neznačkové obchody, kde najdete skvosty, které nikdo jiný mít v Praze nebude. Takže jedno doporučení pro cestu do Barcelony. Zlatá kreditka a prázdný kufr. 🙂

Barcelona je opravdu městem, které stojí za návštěvu. Je zvláštní. Není to klasika typu Paříž. Není to ani multikulturní Londýn. Je to takový Berlín v jižanské podobě. Kulturní a cool město, kde si pochutnáte na skvělém jídle, kde navštívíte zajímavé podniky a bistra, kde si nakoupíte a kde spojíte koupačku v moři s poznáváním kultury jiného národa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *