traveller

Cesta za inspirací

5.2.2018

Bylo to velmi spontánní rozhodnutí. Výlet do New Yorku nebyl absolutně plánovaný. Vlastně se mi letenky na mailu objevily zcela náhodou. Původně jsem totiž kupoval letenky do tepla na Srí Lanku. Nakonec jsem skončil v zimním New Yorku, ale rozhodně nelituju. Proč? O tom bych se chtěl v prvním článku z New Yorku rozepsat trochu víc.

Předpokládám, že od článku o New Yorku očekáváte tipy, kam zajít, kde jíst, jak ušetřit nebo kde například sehnat ubytování. Není ale takových článků plný internet? Já vím, že je, a tak asi nemá smysl psát další článek na toto téma. Na internetu jsem ale horko těžko našel článek, který by mi řekl, co New York člověku může dát. O to se proto pokusím já a vy třeba i díky tomu začnete uvažovat o cestě do asi nejznámějšího města na světě.

Jak začít…..

Když někdo něčeho chce dosáhnout a dobýt svět, obvykle zamíří do USA. Ta země je stále synonymem pro slávu a splnění snu. S USA si asi nejčastěji spojíme New York. O tom městě panují doslova legendy.

„Město, které nikdy nespí.“

„Město, kde si splníte svůj sen.“

Rozhodně se to nepovedlo každému. Myslím si, že to město jak je krásné a přitažlivé na povrchu, umí být přísné a nic nedá zadarmo. To, co ale může dát všem, je inspirace, motivace a nová energie nebo impulz.

Od New Yorku, respektive jejich obyvatel, se můžeme dost přiučit nebo se alespoň zamyslet nad tím, jak naše společné soužití zlepšit. Byli jsme ubytovaní v Long island city, kousek od černošské čtvrtě. U nás by spousta lidí měla plnou pusu předsudků, kterými by ihned vytvořili bariéru mezi jednotlivými komunitami. New York je ale jedno z nejvíce multikulturních míst na světě. Lidé jsou zvyklý na lidi všech ras, náboženství, vyznání nebo sexuální orientace a všichni se mezi sebou respektují. První věc, která mi přišla na New Yorku skvělá, bylo právě tohle. Člověk prostě vidí, jak to může fungovat. Neříkám, že to tak musí fungovat všude, ale když to člověk zažije na vlastní kůži, tak může trochu prozřít a zbavit se strachu z jiného.

Na to jsou navázané všechny ostatní výhody města. Pramení z toho inspirace, díky které získáme motivaci do další práce, s níž přichází tak potřebná energie a nakonec i možnost naplnění toho našeho snu. Na tomto je New York založený, na multikulturalismu. Právě to utváří genius loci tohoto místa. A potom už tolik nezáleží jestli jste ve Westvillage nebo v Queens. Tedy vlastně ano! Z každé části města si odnesete něco trochu jiného. Každá část je jiná, ale dohromady jako celek do sebe zapadá jako puzzle. A v tom je jeho nejsilnější stránka.

Já jsem sem jel za inspirací. Pokusit se podívat na to, jak to tam funguje. A z toho se pokusit čerpat. Poslední rok přemýšlím o sociálních sítích jako o formě marketingu, která není tolik probádaná a vlastně si s ní tady u nás stále neumíme tolik poradit. V New Yorku je to ale zcela běžný nástroj komunikace firem. A já měl to štěstí, že jsem na vyhlídce Top of the Rock narazil na chlápka, který se živí jako influencer a spravuje účty pro velké cestovní profily. Stál vedle mě a čekal na západ slunce, aby mohl udělat super fotku. Když jsem zjistil, že máme podobný zájem, dal jsem se s ním do řeči. Říkám mu, že je to dreamjob. Cestovat a fotit pro cestovatelský portály. Dneska totiž zejména mladí jezdí za hezkou fotkou a inspiraci hledají právě zde. Takže velké cestovní kanceláře, ale i státní organizace podporující turismus, věnují velkou část jejích výdajů právě na tento nástroj marketingu. V tu chvíli si představíte, jak to funguje dnes u nás. Pomalu se to sem dostává, a tak bylo super vidět, že to e světě opravdu funguje.

Poslední rok mě baví i fotka a pro focení je New York super místo. Možná to není až taková fotografická výzva, protože je tady fotogenické všechno. Na druhou stranu jsem se snad dost věcem přinaučil a třeba i ta místní společnost mě navedla na to, abych se i v té fotce snažil zachytit něco víc než jen hezký dům. A to v ulicích New Yorku není těžké. Jakoby tady každé místo, roh ulice, nebo zastávka metra měla svou zvláštní atmosféru.

New York je prostě super. Je svůj. Není pro každého na život, ale každého i turistu, který zde stráví pár dní, dokáže neskutečně obohatit.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *